Koncert pro Kryla: výtěžek podpoří vznik pomníku

Příznivci hudebníka Karla Kryla pořádají v Brně další koncert, jehož výtěžek půjde do sbírky na vznik písničkářova pomníku, který by mohl například stát v brněnské městské části Nový Lískovec. "Právě to je důvodem, proč se fanoušci z Brna ke sbírce připojili," řekl jeden z pořadatelů koncertu Petr Oupor. Radnice v Novém Lískovci by se pomníku za zhruba tři čtvrtě milionu nebránila. Nadační fond Karla Kryla, který sbírku loni vyhlásil, zatím o jeho umístění nemá ale jasno.

Koncert se koná v sobotu v 17.00 v klubu Leitnerka. "Vystoupí například Pepa Nos, Zdeněk Větrovec a další," uvedl Oupor.

Příznivci legendárního představitele protestsongu, kteří chtějí Krylův pomník v Novém Lískovci, už poslali na sbírku z předchozích koncertů přes 10 tisíc korun a hodlají v tom dál pokračovat. "Karel Kryl se cítil hlavně jako Moravák. Vzhledem k tomu, že je pochovaný v Praze a má tam několik pamětních desek a ulici, tak na Moravu by se měl vrátit aspoň v této podobě," řekl Oupor.

pomnik 53298d913e68a 226x224 Pomníku sochaře Karla Frona v podobě bronzového anděla s mečem v ruce procházejícím železnou oponou se nebrání ani radnice v Novém Lískovci. "Mně se nápad líbí, ale zatím jsme s nikým nemluvili oficiální cestou. Samozřejmě je nutné vyřešit mnoho dalších otázek jako financování, rizika poničení a umístění," sdělila starostka městské části Jana Drápalová (SZ).

Nadačnímu fondu se Brno zamlouvá, ale zatím se úplně nerozhodl. "Brno se nachází uprostřed bývalého Československa, které pro kroměřížského rodáka Kryla tolik znamenalo. Je na půli cesty mezi oběma národy. Otázka umístění ale zatím zůstává otevřená," řekla Karla Štruncová z Nadačního fondu Karla Kryla. Podle ní se o místě rozhodne v době, kdy bude nasbíraná zhruba třetina z celkové potřebné částky 750 tisíc korun. Zatím fond nashromáždil 100 tisíc korun. Sbírka je vyhlášená do dubna příštího roku a je možné ji prodloužit.