Koncert pro Kryla: výtěžek podpoří vznik pomníku

Příznivci hudebníka Karla Kryla pořádají v Brně další koncert, jehož výtěžek půjde do sbírky na vznik písničkářova pomníku, který by mohl například stát v brněnské městské části Nový Lískovec. "Právě to je důvodem, proč se fanoušci z Brna ke sbírce připojili," řekl jeden z pořadatelů koncertu Petr Oupor. Radnice v Novém Lískovci by se pomníku za zhruba tři čtvrtě milionu nebránila. Nadační fond Karla Kryla, který sbírku loni vyhlásil, zatím o jeho umístění nemá ale jasno.

Koncert se koná v sobotu v 17.00 v klubu Leitnerka. "Vystoupí například Pepa Nos, Zdeněk Větrovec a další," uvedl Oupor.

Příznivci legendárního představitele protestsongu, kteří chtějí Krylův pomník v Novém Lískovci, už poslali na sbírku z předchozích koncertů přes 10 tisíc korun a hodlají v tom dál pokračovat. "Karel Kryl se cítil hlavně jako Moravák. Vzhledem k tomu, že je pochovaný v Praze a má tam několik pamětních desek a ulici, tak na Moravu by se měl vrátit aspoň v této podobě," řekl Oupor.

pomnik 53298d913e68a 226x224 Pomníku sochaře Karla Frona v podobě bronzového anděla s mečem v ruce procházejícím železnou oponou se nebrání ani radnice v Novém Lískovci. "Mně se nápad líbí, ale zatím jsme s nikým nemluvili oficiální cestou. Samozřejmě je nutné vyřešit mnoho dalších otázek jako financování, rizika poničení a umístění," sdělila starostka městské části Jana Drápalová (SZ).

Nadačnímu fondu se Brno zamlouvá, ale zatím se úplně nerozhodl. "Brno se nachází uprostřed bývalého Československa, které pro kroměřížského rodáka Kryla tolik znamenalo. Je na půli cesty mezi oběma národy. Otázka umístění ale zatím zůstává otevřená," řekla Karla Štruncová z Nadačního fondu Karla Kryla. Podle ní se o místě rozhodne v době, kdy bude nasbíraná zhruba třetina z celkové potřebné částky 750 tisíc korun. Zatím fond nashromáždil 100 tisíc korun. Sbírka je vyhlášená do dubna příštího roku a je možné ji prodloužit.

SMUTNĚ I NADĚJNĚ

Miloš Hrabal provozoval Desert a Trojku úžasným způsobem. Vybudoval místa setkávání, kde tepe život, kde lidé přicházejí nejen, aby spolu seděli a pili, ale aby také kultivovali svou duši. Pestrý kulturní program mu byl bytostnou potřebou. Komunita kolem Desertu a Trojky je těžce zasažena jeho náhlým úmrtím, neboÅ¥ to byl člověk, kterému je mnoho lidí za hodně krásného vděčno. Ani Bohoslužba Desert by bez něj nebyla. Proto nejen minuta ticha, kterou jsme drželi, ale i modlitba a kázání byly tentokrát hledáním naděje v těžké chvíli. Zdeněk Větrovec zpíval své křehké šansony, kapela šlapala, Desert byl opět přeplněn. Režisér Vladimír Morávek mluvil o současném člověku a "pošetilé" činnosti zvané divadlo, o potřebě nebýt sám. Závěrečné čtení Myškinova vyznání z Dostojevského Idiota jako by vše završilo a ukázalo, co dál - jak žít a o co se snažit. Děkujeme.

ÚNOROVÁ PÍSNIČKA PRO BRNO

Cafe Práh v Brně je jednak tréninková kavárna, ve které obsluhují lidé s duševním postižením, ale také místo s bohatým kulturním programem Vloni na podzim nastoupil na místo dramaturga písničkář Michal Kosmonaut Šimíček a právě díky němu se zde pravidelně promítají filmy, pořádají autorská čtení, improvizační "Vesmírné večery" a množství koncertů.

Své místo si našel i projekt Písnička pro Brno. V programu kavárny se objevuje jednou za měsíc a jeho cílem je představit nejrůznější písničkáře a dát prostor i méně známým autorům. Na únorové "Písničce" 9. 2. účinkovali Caroline Cork, Zdeněk Větrovec a Jitka Glosová.

Caroline Cork pouze zpívá a doprovází ji kytarista Šimon. Její hlas je velmi výrazný a barevný, avšak nedokáže s ním zcela s jistotou pracovat. Často se objevovaly výrazné intonační nepřesnosti. Caroline při svém vystoupení střídala anglické a české písně, všechny z vlastní tvorby. Anglické zněly přesvědčivěji, byly často expresivní, gradovaly ve výborné pasáže bez textu, kdy si Caroline pouze hrála s hlasovou paletou a byla z nich cítit inspirace kapelou Cranberries. České písně byly sice zajímavé, ale Caroline vyslovovala jejich text hodně nedbale a vypadala trochu znuděně.

Zdeněk Větrovec zaujal především dokonalou hrou na kytaru. Ani jeho pěvecký projev však rozhodně nenudil. Zdeněk si hraje s texty, píše často vtipné a svěží písně, některé z nich jsou drobné vtípky. Poučil přítomné například o tom, kde všude se dá napsat píseň nebo o profilu na FaceBooku, jednoduše a trefně vystihl rozdíl mezi láskou muže a ženy, nebo jak vypadá studentský život.

Jitka Glosová na pódiu doslova roste. Během posledních měsíců výrazně zlepšila především průvodní slovo mezi písněmi a hlavně omezila chichotání. S kytaristkou Luckou jsou sehranější, některým písním prospěly změny aranží. Jitka již před koncertem avizovala překvapení v podobě hudebních hostů. V několika písních se objevilo saxofonové sólo "Indoše" a občas se také přidal Mira Novotný, hráč na cajón. Jitka se zajímá o brazilskou bossanovu a některé ukázky také zařadila do svého repertoáru. Jako přídavky zazněly také jazzové standardy Fly Me To The Moon a How High The Moon.

Dramaturgie večera byla dobře promyšlená a celý koncert pěkně gradoval. Doufejme, že Písnička pro Brno se stane dlouhodobým projektem a že návštěvníci Cafe Práh budou mít stále zájem o méně známé písničkáře.

NAPSALI O NĚM

Články, postřehy, recenze ...

PÍSNIČKA PRO BRNO

Ve středu 9. února 2011 proběhl na prknech brněnské hudební kavárny Café Práh další mimořádně vydařený hudební večer, během kterého byl vytvořený návštěvnický rekord kavárenské scény. Na pódiu se celkem vystřídaly dvě písničkářky, Caroline Cork a Jitka Glosová a jeden písničkář, Zdeněk Větrovec.

Písnička pro Brno je název pro pravidelný hudební program kavárny Café Práh, na kterém se návštěvníkům představují především méně známí písničkáři, kteří nám mají určitě co nabídnout. Dnes se jako první chopila mikrofonu z téměř tříhodinového představení písničkářka s hlasem zpěvačky Dolores O'Riordan z irské skupiny The Cramberries, Caroline Cork, vlastním jménem Karolína Kubicová. V některých písních je znát vliv Cramberries, ale většinou už jen v těch starších. Hlas ovšem zůstává, ale nutno podotknout, že nejde o žádné Dolores O'Riordan Revival. Karolína je ve svých písních naprosto svá.

Po Karolíně přišla chvíle Zdeňka Větrovce, v jehož několika písních byl znát vliv velikána mezi písničkáři, Karla Kryla. Působivá a procítěná 'Ó VILLONE!' je toho jasným důkazem. Podobně jako Karolína, tak i Zdeňek je při tvorbě textů naprosto svůj a například u písně 'MILEJ PANE BURŽOUSTE' mu byla inspirací obyčejná příhoda z ulice, kde s kytarou hrál a zpíval lidem, mezi kterými byl i člověk s pohrdajícím pohledem vůči Zdeňkovému pouličnímu vystupování. V jeho dalších písních se dají postřehnout prvky ze soudobého života, jako je třeba název sociální sítě - Facebook. V textu je znát špetka vtipu míchaná s radostí a nenuceně posluchače nutí k pousmání. Více o Zdeňkovi a Karolíně najdete na stránkách pisnickari.com, ale hledat můžete i na webu banzone.cz.

Třetím a zároveň i posledním účinkujícím byla Jitka Glosová, která v kavárně nevystupovala poprvé. V 'Písničce pro Brno' se už ukázala za doprovodu kytaristky Lucky Vole začátkem loňského prosince. Dnes se k ní v několika písních přidal i perkusista ze skupiny Nevermore & Kosmonaut, Mirek Novotný a se saxofonem Tomáš Továrek. Jitku si můžeme zatím poslechnout jen na živých vystoupeních, ale věřím, že se brzy dočkáme vlastních webových stránek s hudebními ukázkami a kdo ví, možná i nějaké placky.