NAPSALI O NĚM

Články, postřehy, recenze ...

PÍSNIČKA PRO BRNO

Ve středu 9. února 2011 proběhl na prknech brněnské hudební kavárny Café Práh další mimořádně vydařený hudební večer, během kterého byl vytvořený návštěvnický rekord kavárenské scény. Na pódiu se celkem vystřídaly dvě písničkářky, Caroline Cork a Jitka Glosová a jeden písničkář, Zdeněk Větrovec.

Písnička pro Brno je název pro pravidelný hudební program kavárny Café Práh, na kterém se návštěvníkům představují především méně známí písničkáři, kteří nám mají určitě co nabídnout. Dnes se jako první chopila mikrofonu z téměř tříhodinového představení písničkářka s hlasem zpěvačky Dolores O'Riordan z irské skupiny The Cramberries, Caroline Cork, vlastním jménem Karolína Kubicová. V některých písních je znát vliv Cramberries, ale většinou už jen v těch starších. Hlas ovšem zůstává, ale nutno podotknout, že nejde o žádné Dolores O'Riordan Revival. Karolína je ve svých písních naprosto svá.

Po Karolíně přišla chvíle Zdeňka Větrovce, v jehož několika písních byl znát vliv velikána mezi písničkáři, Karla Kryla. Působivá a procítěná 'Ó VILLONE!' je toho jasným důkazem. Podobně jako Karolína, tak i Zdeňek je při tvorbě textů naprosto svůj a například u písně 'MILEJ PANE BURŽOUSTE' mu byla inspirací obyčejná příhoda z ulice, kde s kytarou hrál a zpíval lidem, mezi kterými byl i člověk s pohrdajícím pohledem vůči Zdeňkovému pouličnímu vystupování. V jeho dalších písních se dají postřehnout prvky ze soudobého života, jako je třeba název sociální sítě - Facebook. V textu je znát špetka vtipu míchaná s radostí a nenuceně posluchače nutí k pousmání. Více o Zdeňkovi a Karolíně najdete na stránkách pisnickari.com, ale hledat můžete i na webu banzone.cz.

Třetím a zároveň i posledním účinkujícím byla Jitka Glosová, která v kavárně nevystupovala poprvé. V 'Písničce pro Brno' se už ukázala za doprovodu kytaristky Lucky Vole začátkem loňského prosince. Dnes se k ní v několika písních přidal i perkusista ze skupiny Nevermore & Kosmonaut, Mirek Novotný a se saxofonem Tomáš Továrek. Jitku si můžeme zatím poslechnout jen na živých vystoupeních, ale věřím, že se brzy dočkáme vlastních webových stránek s hudebními ukázkami a kdo ví, možná i nějaké placky.