ÚNOROVÁ PÍSNIČKA PRO BRNO

Cafe Práh v Brně je jednak tréninková kavárna, ve které obsluhují lidé s duševním postižením, ale také místo s bohatým kulturním programem Vloni na podzim nastoupil na místo dramaturga písničkář Michal Kosmonaut Šimíček a právě díky němu se zde pravidelně promítají filmy, pořádají autorská čtení, improvizační "Vesmírné večery" a množství koncertů.

Své místo si našel i projekt Písnička pro Brno. V programu kavárny se objevuje jednou za měsíc a jeho cílem je představit nejrůznější písničkáře a dát prostor i méně známým autorům. Na únorové "Písničce" 9. 2. účinkovali Caroline Cork, Zdeněk Větrovec a Jitka Glosová.

Caroline Cork pouze zpívá a doprovází ji kytarista Šimon. Její hlas je velmi výrazný a barevný, avšak nedokáže s ním zcela s jistotou pracovat. Často se objevovaly výrazné intonační nepřesnosti. Caroline při svém vystoupení střídala anglické a české písně, všechny z vlastní tvorby. Anglické zněly přesvědčivěji, byly často expresivní, gradovaly ve výborné pasáže bez textu, kdy si Caroline pouze hrála s hlasovou paletou a byla z nich cítit inspirace kapelou Cranberries. České písně byly sice zajímavé, ale Caroline vyslovovala jejich text hodně nedbale a vypadala trochu znuděně.

Zdeněk Větrovec zaujal především dokonalou hrou na kytaru. Ani jeho pěvecký projev však rozhodně nenudil. Zdeněk si hraje s texty, píše často vtipné a svěží písně, některé z nich jsou drobné vtípky. Poučil přítomné například o tom, kde všude se dá napsat píseň nebo o profilu na FaceBooku, jednoduše a trefně vystihl rozdíl mezi láskou muže a ženy, nebo jak vypadá studentský život.

Jitka Glosová na pódiu doslova roste. Během posledních měsíců výrazně zlepšila především průvodní slovo mezi písněmi a hlavně omezila chichotání. S kytaristkou Luckou jsou sehranější, některým písním prospěly změny aranží. Jitka již před koncertem avizovala překvapení v podobě hudebních hostů. V několika písních se objevilo saxofonové sólo "Indoše" a občas se také přidal Mira Novotný, hráč na cajón. Jitka se zajímá o brazilskou bossanovu a některé ukázky také zařadila do svého repertoáru. Jako přídavky zazněly také jazzové standardy Fly Me To The Moon a How High The Moon.

Dramaturgie večera byla dobře promyšlená a celý koncert pěkně gradoval. Doufejme, že Písnička pro Brno se stane dlouhodobým projektem a že návštěvníci Cafe Práh budou mít stále zájem o méně známé písničkáře.