KYTAROVÉ STRUNY

KYTAROVÉ STRUNY. JAKÉ POTŘEBUJI? JAK JE NATÁHNOUT NA KYTARU? JAK O NĚ PEČOVAT? JAKÉ JSOU CENY?

Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin: Nylonové a kovové.

Nylonové - Patří výhradně na klasickou (španělskou) nebo flamencovou kytaru. Tři spodní melodické struny jsou vyrobeny ze speciálního nylonového vlákna. Tři basové struny se vyrábějí z několika nylonových vláken, která jsou obtočena různými typy kovového drátu. Vlastnosti melodických strun bez vinutí se věkem zlepšují - nylon se pod tahem zpevňuje a struny proto získávají jasnější zvuk a větší hlasitost. Jsou velmi stabilní a dobře drží tón.

guitar strings

Podle tvrdosti je rozdělujeme na měkké, střední a tvrdé.

Prodávají se nylonové struny s nízkou, střední, vysokou a a extravysokou tloušťkou. Některé nylonové struny jsou přizpůsobeny speciálnímu zvukovému efektu, kterého chceme dosáhnout. Mohou mít např. posílené "výšky", pro zvýraznění vysokých tónů nebo "basy", pro zvýraznění tónů hlubokých. Do speciální kategorie patří flamencové struny, které jsou typické nižším pnutím a charakteristickým chřestivým efektem.

Nedoporučuji natahovat na španělskou kytaru kovové struny. Chápu to u starších typů kytar(české Cremony), které nelze jednoznačně zařadit mezi španělské (klasické), ani jumbo kytary. Tyto kytary byly často konstruovány pro kovové struny, a také s nimi byly prodávány (alespoň, pokud vím, kdyžtak mě opravte). Pokud už se k tomuto kroku přece jen rozhodnete (častým důvodem je dosažení výraznějšího a pronikavějšího zvuku, kterého se však dá u "nylonek" částečně docílit znalostí správného úhozu na struny), nepoužívejte struny s průměrem "e" struny vyšším, než 0,10 ("desítky"), jinak je velmi pravděpodobné, že vám začnou odlepovat kobylku a ohýbat krk a kytaru zničíte!!!

Kovové - Obecně je rozlišujeme podle průměru "e"(spodní) struny:

Průměr:

0,08 - elektrické kytary (nepoužívat pro akustickou kytaru!)

0,09 a 0,10 - měkké, snadno zmáčknutelné, ale zase nemají příliš silný zvuk

1,1 a 1,2 - tvrdší, ale zvuk je silnější, kvalitnější

Všeobecně je možné říci, že čím tvrdší struny zvolíte, tím větší bude jakost zvuku (pokud jsou struny kvalitní), ale také budé obtížnější struny zmáčknout.

JAKÉ STRUNY POTŘEBUJI?

V první řadě záleží na druhu vaší kytary:

Španělská kytara - nylonové struny, (mohou být i kovové, ale ty, z výše uvedených důvodů, nedoporučuji). U nylonových strun nezáleží tolik na tvrdosti (všechny jsou poměrně snadno zmáčknutelné), jako na stylu hry, který preferujeme. Řídíme se tedy hlavně podle zvukových efektů, které struny nabízejí - viz Nylonové struny.

Různým kytarám mohou vyhovovat různé druhy strun a nelze s přesností říci, které struny budou té, či oné kytaře vyhovovat. Často nám tedy nezbyde nic jiného, než řídit se zpočátku metodou "pokus-omyl" a vyzkoušet všelijaké struny, dokud neobjevíme ty, které nám vyhovují.

Podle hudební aktivity, kterou chci uplatnit - nylonové struny nacházejí využití především v klasické hudbě, flamencu, brazilské hudbě a jazzu.

Jumbo kytara - kovové struny. Zde záleží především na průměru (tvrdosti) strun, viz Kovové struny a samozřejmě také na stylu hry - pokud hrajete např. jazz, tak budete zřejmě vyžadovat ostřejší a pronikavější tón a zvolíte tedy tvrdší struny. Také záleží na tom, zda hrajete prsty (spíše měkké struny) nebo trsátkem (mohou být tvrdší). Začátečníkům doporučuji měkké struny 0,10 nebo 0,11.

Elektrická kytara - povrch strun pro elektrickou kytaru se vyrábí ze slitiny niklu a železa, z poniklované oceli, z nerezu a z jiných kovů nebo slitin. Různé materiály používané na povrch struny poskytují různý tón a také trochu jinou úroveň výstupu při zesílení.

JAK NATÁHNOUT STRUNY NA KYTARU?

Dříve než natáhneme struny na kytaru, je třeba řádně odstranit nečistoty, které by mohly struny rychle znehodnotit. Pokud se rozhodneme k nějakým úpravám či opravám na kytaře, je vhodné tak učinit ještě před natažením nových strun, abychom je kvůli tomu nemuseli opakovaně sundavat a natahovat a tím je znehodnocovat. Výměnu strun provádíme s umytýma rukama! Popis péče o kytaru najdete v sekci Zásady péče o nástroj.

Nylonové struny - shlédněte instruktážní video.

Některé typy nylonek mají na jednom konci několik centimetrů volně navinutého drátu. Tento konec nepatří na kobylku!!!

Co budeme potřebovat?

Štípací kleště, naviják na struny a ladičku.

naviják na struny

Naviják na struny

Ani jedna z těchto pomůcek není nutností, ale mohou nám usnadnit práci, záleží na situaci. Pokusím se vysvětlit proč:

Štípací kleště - slouží ke zkrácení struny, pokud je příliš dlouhá. Rovněž po výměně zaštípneme možné přečnívající konce strun u kobylky, které se dotýkají přední desky a při hře způsobují nepříjemné "bzučení". Zvláště u kovových strun je vhodné zaštípnout vyčnívající konce u hlav kytary. Předejdeme tak bolestivému zapíchnutí struny do prstu či do oka!!!

Naviják na struny - umožní nám struny navinout rovnoměrně a rychle.

Ladička - někteří kytaristé s dobrým sluchem už si výšku tónů jednotlivých strun zkrátka pamatují a bez ladičky se obejdou (ale musejí mít k dispozici ticho, což také vždy není možné). Pak je také možnost využít k naladění jiného, již naladěného nástroje. Ladička nemusí být vždy stoprocentně spolehlivá (může být nekvalitní nebo může špatně ladit díky slabým bateriím). Více informací naleznete v sekci Ladění kytary a kytarové ladičky.

Kovové struny (akustická kytara) - shlédněte instruktážní video.

Kovové struny (elektrická kytara) - shlédněte instruktážní video.